W kilku słowach o samej diecie.

W doborze odpowiedniej diety, która sprzyja nie tylko zdrowiu ale w bardzo dużym stopniu pomaga rozwinąć muskulaturę, pomoże nam przede wszystkim dietetyk warszawa. Kiedy pytamy o najważniejsze rzeczy w życiu, na jednym z czołowych miejsc często wymieniamy zdrowie. Wynika z tego że większość z nas zdaje sobie sprawę z jego wartości, każdemu z nas zależy na zdrowiu i pragnie je zachować jak najdłużej. Ale co robimy dla zdrowia?
Statystycznie rzecz biorąc bardzo mało. Stres, siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowe odżywiane i palenie tytoniu są bezpośrednią przyczyną wielu chorób między innymi układu krążenia, układu pokarmowego, nowotworów, otyłości… Kulturystyczny tryb życia jest dobrą propozycją dla wszystkich, którzy pragną sami zadbać o swoje ciało i nie chcą aby ich stan zdrowia był sprawą przypadkową.
O korzyściach płynących z uprawiania kulturystyki naturalnej napisano bardzo wiele. Udowodniono naukowo, że oddziaływuje pozytywnie zarówno na naszą kondycję fizyczną jak i psychiczną.
Aktywny tryb życia pozwala nie tylko zachować zdrowie ale i lepiej radzić sobie ze stresem, zbudować zgrabną sylwetkę, zmniejszyć ryzyko wielu chorób i przedłużyć życie. Kulturystyka naturalna złożona jest z trzech podstawowych czynników: treningu, diety i odpoczynku. Aby móc odpowiednio trenować i zapewnić przyrost masy mięśni powinniśmy dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Najważniejsze składniki to:
1. Woda – najbardziej znaczący ilościowo składnik ciała ludzkiego, wszystkie procesy organizmu zachodzą w środowisku wodnym. Dobre nawodnienie to jeden z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania organizmu. W warunkach wzmożonego wysiłku fizycznego picie ogromnych ilości czystej wody nabiera szczególnego znaczenia. Kulturysta wypija dziennie 3 – 5 litrów wody bez gazu. Inne napoje np. herbate, kawę, colę itp. liczymy tylko w połowie czyli np. szklanka herbaty to równowartość połowy szklanki czystej wody.
2. Węglowodany – to podstawowe źródło energii dla organizmu. Energia jest potrzebna w sporych ilościach nie tylko podczas treningu ale także do naprawy i budowy nowych włókien mięśniowych w procesie regeneracji. Właśnie z węglowodanów powinno pochodzić 40-55 % kalorii spożywanych codziennie, co oznacza około 4-6 gramów na każdy kilogram masy ciała. Węglowodany możemy podzielić na proste i złożone: węglowodany proste wchłaniają się bardzo szybko i charakteryzują się wysokim indeksem glikemicznym (gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi), węglowodany złożone wchłaniają się powoli i charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym (w umiarkowany sposób zwiększają poziom cukru we krwi). 3. Białko – stanowi źródło materiału budulcowego dla mięśni. Dodatni bilans azotowy jest kluczem do przyrostu masy mięśni.
Dzienne zapotrzebowanie na białko dla ćwiczących aktywnie kulturystów wynosi 1,8-2,0g na każdy kilogram masy ciała, co odpowiada w przybliżeniu 25-30 % kalorii. 4. Tłuszcze – są tak jak węglowodany przede wszystkim źródłem energii lecz pełnią także inne istotne funkcje, zwłaszcza chodzi tu o tzw. niezbędne kwasy tłuszczowe ogrywające istotną rolę w procesie regeneracji i rozwoju organizmu.
Tłuszcze powinny stanowić źródło 15 – 20 % kalorii spożywanych codziennie. Częstym błędem żywieniowym jest całkowita eliminacja tłuszczy. Ograniczenie ilości kalorii z tłuszczy poniżej 10 procent spowoduje kłopoty zdrowotne.
5. Witaminy i minerały – pełnią ważne funkcje regulujące i wspomagające metabolizm, wzmacniają odporność. Ich niedobór często jest przyczyną problemów z regeneracją i zahamowania postępów.
Doborem odpowiednich składników zajmuje się dietetyk warszawa. Nawet starannie dobrana żywność bogata w warzywa i owoce nie zaspokoi zapotrzebowania na te składniki dlatego konieczne staje się stosowanie preparatów witaminowo-mineralnych, które spożywa się zawsze po posiłkach. Jedzenie spożywamy w postaci niewielkich lecz częstych posiłków, spożywanych 5-7 razy dziennie, pamiętając jednak aby były one właściwie przygotowane z żywieniowego punktu widzenia oraz żeby nie przekroczyć dziennego zapotrzebowania na kalorie.
Jedzenie niewielkich posiłków przyspiesza metabolizm, dobrze wpływa na odpowiednie wykorzystanie składników odżywczych oraz podnosi poziom niezbędnych w procesie regeneracji hormonów.

Napisane przez: mailplus9922

Komentowanie zakończone.