Przypisy naukowe

W bardziej potocznych wypowiedziach czy w luźniejszych lub dziennikarskich tekstach popularne jest cytowanie szczególnie pisarzy. Skarbnicą intrygujących twierdzeń ma możliwość być m.in. twórczość Oscara Wilde’a czy Terry’ego Pratchetta, który napisał: „Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi.”

Modyfikacja cytatu naukowego może nastąpić przez dodanie własnych słów (ujętych w nawias okrągły lub kwadratowy) co pozwala na wyjaśnienie niejasnych części wypowiedzi. Przy pisaniu zleceń naukowych pamiętajmy o niektórych zasadach obyczajowych, głównie powinno się pamiętać aby autorstwa cudzych słów nie przypisywać sobie.

Wiernie przytoczony cytat nie ma możliwość być dowolnie przekształcany, ani formalni, ani treściowo – czasami może to wypaczyć sens całej cytowanej wypowiedzi. Wiadomo, że nie w każdej sytuacji sens posiada przytaczanie wszystkich zdań po kolei, szczególnie jeżeli już cytat przekracza pół strony. W tak zaistniałej okoliczności można cytat skrócić poprzez zaznaczenie wyciętych miejsc wielokropkiem.

Wiedza o tym jak się cytuje przydaje się najbardziej przy projektowaniu prac naukowych. Warto tutaj znać zasadnicze zasady aby czytelnik nie odczytał źle naszych zamierzeń przeniesienia czyjejś wypowiedzi do naszego tekstu. W takiej sytuacji cytat powinno się opisać podając autora, źródło, miejsce i rok wydania, wydawnictwo , a ponadto numery stron z których pochodzi.

Napisane przez: pisarzokej857

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.