Jak leczyć uzależnienia?

W procesie nazwanym – profilaktyka uzależnień, stosuje się – w zależności od kierunku – różne metody psychologiczne służące temu samemu celowi: opanowaniu nastrojów, sposobów zachowania i punktów widzenia, które niekorzystnie wpływają no dobre samopoczucie jednostki lub zaburzają jej kontakt ze środowiskiem. Terapeuta Robert Rutkowski i jego pacjent mogą odkryć we wspólnej rozmowie przytłumione konflikty, uczucia i wspomnienia. Formowanie indywidualnych środków przekazu, takich jak gra z podziałem na role lub malowanie, może pomóc w ćwiczeniu nowych sposobów zachowania. Wyjawienie natomiast wszystkich, także tych nieprzyjemnych myśli – tak zwane wolne skojarzenia – może spowodować bardziej aktywne traktowanie fantazji i wyciąganie na światło dzienne to, co określa obecne przeżycia i zachowanie.
Podstawowym założeniem przy powodzeniu leczenia psychoterapeutycznego jest aktywna współpraca pacjenta: to, co czyni i kim jest, zdoła zmienić tylko wtedy, kiedy naprawdę sam tego będzie pragnął. Drugim równie ważnym warunkiem jest ufny stosunek pacjenta do terapeuty jakim jest Robert Rutkowski.
Każda terapia uruchamia procesy uczenia, które dają możliwość zmiany nastawienia i sposobu zachowania – jest to dość często długa droga, którą trzeba pokonać, cierpliwie ze sobą współpracując. Celem psychoterapii jest w każdym przypadku złagodzenie cierpienia duchowego, a czasem również fizycznego, przywrócenie zdrowia psychicznego oraz wspomaganie dojrzewania i rozwoju osobowości. Powody rozpoczynania psychoterapii są różnorodne. Począwszy od indywidualnego niezadowolenia, aż do bardzo silnych problemów psychicznych, powodujących, że normalne życie prawie nie jest możliwe albo do takich dolegliwości fizycznych, jak wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu serca lub choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. Terapię przeprowadza się w większości przypadków ambulatoryjnie, natomiast w ciężkich przypadkach sensowne może być leczenie psychoterapeutyczne w wyspecjalizowanej klinice.
Do rozpoczęcia terapii upływa jednak zazwyczaj kilka lat; wielu osobom ciężko jest podjąć decyzję o wizycie u psychoterapeuty. Zwrócenie się o pomoc do obcej osoby przy rozwiązaniu problemów psychicznych wydaje im się jednoznaczne z brakiem funkcjonowania własnej osobowości. Jednak właśnie ta droga otwiera praktycznie niespodziewane możliwości rozwoju i uzdrowienia osobowości.

Napisane przez: mailplus9922

Komentowanie zakończone.